Určite sa ich dá zbaviť. Ponúkam Vám krátky zoznam odporúčaní, ktoré Vám zaiste pomôžu limitovať pripadne úplne odstrániť tento nežiadúci efekt.
- Pravidelne sa podstrihovať. Znie to zvláštne, že? Ale áno, pomáha to. Je to ale trochu začarovaný kruh. Polámané konce vlasov majú zvyčajne dlhovlásky. Dlhovlásky sa nechcú veľmi podstrihovať. Často majú totiž pocit, či presvedčenie, že im proste vôbec tie vlasy nerastú a keďže chcú byt dlhovlásky, nožničky si k sebe nepustia. Moja prvá otázka v tomto prípade znie: odrasty Vám od posledného nafarbenia narástli? Ak áno, určite vlasy rastú. To, že to nevidíte na dĺžke je preto lebo pri bežnej manipulácii s vlasmi ako je umývanie, česanie, vyčesávanie a utieranie do uteráka sa lámu, doslova opísané – proste odpadnú.
Úplne postačí každých 5-6 týždňov aspoň 1cm cm ak si potrpíte na dĺžku.
Alebo raz za rok, ale to už rovno 10-15cm
- Ošetrovať ich či už profesionálnymi produktami na váš typ vlasu alebo domácimi receptami typu olivový olej, med, kokosový olej, a rôzne iné zábaly. Z produktov na to určených to môže byt regeneračná či reparačná maska, oleje, termálne spreje na ochranu pred fénovaním či žehlením. Čim kvalitnejší produkt, tým koncentrovanejší (hustejší) a čím hustejší tým viac výborných látok obsahuje a váš vlas bude celý bez seba, keď mu toto doprajete.Určite však dbajte pozorne pri výbere produktov na typ vlasu – iné sa dávajú na jemné, ktoré majú suchý a rozštiepený len koniec (posledných par cm) a úplne iné na hrubé krepovité vlasy, ktoré sú suché po celej dĺžke. Veľmi efektívne sú práve cielené vlasové ošetrenia priamo v salóne, ale nakoľko je to finančne a časovo nie pre všetky ženy dostupné, tak veľmi overený postup je skôr odporučiť Vám super masku či sérum priamo na domáce použitie. Ponúkame toho mnoho. A možno začneme aj tie vlasové ošetrenia, lebo sa na to dosť pýtate.
- Čo sa týka obmedzenia farbenia, týka sa to skôr blondínok, ale nie len tých samozrejme….. Zosvetľovanie je vždy výraznejší zásah do vlasu ako nafarbenie tmavším odtieňom. Zosvetľovaním “vyberáme” z vlasu pigment. Nafarbením na tmavšiu naopak pigmenty do vlasu vkladáme.Pokiaľ je vlas “odpigmentovaný“ stáva sa poréznejším, matným, slabším. Tieto nedostatky preto dokážu zachrániť masky, séra, oleje. Lebo sa do tých poréznych vlasov vstrebú a vlas si vsiakne koľko potrebuje. A samozrejme obmedziť farbenie neznamená vylúčiť úplne tento proces. Aj vy máte po nafarbení alebo po tónovaní blond odtieňov vždy pocit, že tie vlasy sú zrazu úplne super, pružné, lesklé? To preto, lebo sa do nich vložil cielene pigment.Blondíny odporúčam melírovať každé 3-4 mesiace, blondíny, ktoré sú zosvetľovane farbou, nie melírom každých 7-8 týždňov a tmavovlásky každých 7-8 týždňov. Samozrejme ženy so šedinami už individuálne podľa potreby. Určite to nemusíte preháňať, ani úplne vylúčiť. Tým, že sa prestanete farbiť nemáte vôbec istotu, že sa nebudú vlasy lámať.
- Kvalitnú kefu a šetrné česanie. Za kvalitnú kefu sa považuje hlavne ta s prírodnými štetinami, alebo mix prírodných a syntetických. Šetrné česanie znamená neťahať ich silou a už vôbec nerozčesávať silou mokré vlasy (tomu sa však nedá vyhnúť v kaderníctve keď sa idete strihať). Mokré vlasy nešúchať príliš silno uterákom, skôr ich nechať vsiaknuť, presušiť aspoň trochu nech majú o 50% menej vlhkosti a potom česať.
Treba si priznať, že tento nežiadúci efekt lámavých končekov spôsobuje ale mnoho faktorov. Genetika a prirodzene väčší sklon k lámavosti, časté a nie veľmi šetrné farbenie, zosvetľovanie, veľmi časté žehlenie, žiadne ochranné produkty, nesprávne alebo žiadne výživové masky, nešetrné česanie, hlavne za mokra, ignorovanie faktu, že vlasy nevysušuje len silné priame slnko ale aj mráz a veľké teplotné šoky, žiadne podstrihovanie a aj stravovanie má veľký vplyv. Sama si vyberte čo skúsite zmeniť práve vy.